ביטוח נסיעות לחו"ל

אמסטרדם – כפר דייגים שהפך למעצמה תרבותית

איך הופך כפר דייגים קטן, במרוצת השנים, לעיר מודרנית – בה יש הכל, מחיי לילה תוססים, עד לתיירות הנמנית במיליונים לשנה ונחשבת לאחרת השופעות והמשגשגות בעולם? מה קורה באמצע התנועה הזאת, ומה יש לתייר הממוצע לחפש בה?

אמסטרדם – כפר דייגים שהפך למעצמה תרבותית

אז נניח שאנו שוקלים לקנות כרטיס טיסה לאמסטרדם, כדי לבקר בה ולראות את כל המראות החינניים שכמו שמענו עליהם – החלונות האדומים, התעלות המפורסמות היסטורית, האופן בו ניתן להשתמש בסמים קלים, וכו'. במקרה זה כמובן ניתן לחשוב על ביטוח נסיעות לחו"ל, שישמש אותנו להמשך הדרך שלנו, אם נרצה. במקרה זה, מה לנו ולעיר הדייגים, ולמה אני ממשיך לקרוא לה כך בכתבה זו?

ובכן, אמסטרדם נקראת כך, כי היא מורכבת משם הנהר עליה היא נוצרה לראשונה כסכר, שהיווה את הבסיס לעיר הדייגים המתפתחת במאה ה-12. נהר האמסטאל, שעליו היה סכר, שכן נקרא כך הסיפור הזה בפי מייסדיו – "אמסטל דאם". עכשיו, מה שהיה מעניין, זה שמן המאה ה-14 חל איזשהו זינוק כלכלי מעניין, שהוביל לתנועה מאוד בוגרת בכלכלת העיר, ובתרבותה באופן כללי. עצם זה שאמסטרדם כה סובלנית לגבי האחר, ושלל תרבויות השוליים, ולמנהגיהם כמו החלונות האדומים והסמים הקלים – מוצא את שורשיו כבר בתנועה שעשתה העיר עם השפע הכלכלי שהיא מצאה את עצמו בו בשלהי המאה ה-14, והתנועה הכלכלית השופעת והולכת בספיראלה מעלה, שחוותה דאז.

מסתבר, שהייתה במיקום נהדר לתפקד כמוקד מכס, עבור כל הבירה שרצתה לעבור לתושבי הארץ. בירה הייתה חשובה מאוד בזמנו – כי היוותה תחליף נהדר למים, שהיו במצב מזוהם בזמנו, ולכן לא שתו אותם. הרבה בירזה זרמה בתקופה זו, והרבה ממנה העשירה את כיסיהם של שלטון העיר, שכנראה השתמש בכסף כדי למנף את צמיחתה של העיר. כי אמסטרדם הלכה ומצאה את עצמה בהתרחבות מסחרית הולכת וגוברת לאורך הדורות, ומה עשתה היא עם הכסף? צדקה, ותמיכה במעמדות החברתיים הנמוכים יותר בעיר – כדי לקדם אותם. ממש עד לרמה שבאופן עקרוני דיני דין לא שפטו למוות, ואם למלקות – אז הותמרו בעבודות שירות. כך לאחר שנפלה העיר למחסור כלכלי, המשיכו פעילויות הצדקה.

למעשה, רק במאה וקצת השנים האחרונות חזרה אמסטרדם לתנופה כלכלית עקב הפעילות התיירותית הנהדרת שלה – והרבה מזה הודות לסובלנות שלה כלפי סמים קלים, וקהלי היעד שזה מושך. אמסטרדם היא אחד מתיירי התיירות השופעים בעולם – ולא רק בגלל זה – יש בה כל מה שעיר מודרנית יכולה להציע – יחד עם היסטוריה עשירה ונוף פסטורלי. הכל קרוב באמסטרדם, במרחק הליכה או נסיעה קצרה בתחבורה ציבורית.

ישנן אטרקציות תרבותיות רבות לגלות באמסטרדם, וזה יחסית מאוד נוח ונעים להגיע אליהן. אז במידה ונרצה להצטייד בכרטיס טיסה, ובביטוח נסיעות לחו"ל שעונה על צרכינו, וכבר יש לנו תכנית מה נרצה לחוות במקום הזה – או פשוט נישאר פתוחים לחוויה הממשמשת ובאה – נוכל לברר איזה מקום נעים בעיר הפסטורלית יכול לארח אותנו, ולהצטרף למיליונים גאים של תיירים המגיעים כל שנה לעיר. בהצלחה

צרו קשר